Rozwój dziecka a obecność rodziców

Rodzicielstwo jest skomplikowane i stawia przed nami wiele wyzwań. Bezbłędne wychowanie nie istnieje. Kiedy nie wiemy co zrobić, jak zareagować w danej sytuacji związanej z dziećmi, jest jedna rzecz, którą możemy zrobić zawsze.

Najważniejszą rzeczą, jaką możemy dokonać dla swoich pociech, by pomóc im odnieść sukces jest nasza obecność. Ktoś powie, że tylko tyle… Tak, po prostu być z dzieckiem i dla dziecka.

Bycie obecny to dawać dziecku całą swoją uwagę. Kiedy emocje sięgają zenitu, warto posiedzieć i dać dziecku czas na wyciszenie, a jednoczenie poczucie bezpieczeństwa, że jesteśmy kiedy będzie nas potrzebować.

Jeśli opiekun zajmuje się dzieckiem w sposób przewidywalny, to dziecko będzie sobie radziło w trudnych sytuacjach. Przewidywalna opieka polega na tym, by dawać dzieciom poczucie, że są:

– bezpieczne

– dostrzeżone

– ukojone

– pewne.

Jeśli zapewnimy dzieciom powyższe cztery filary i będziemy naprawiać relacje za każdym razem, to pomożemy dzieciom wytworzyć bezpieczny styl przywiązania, który jest niezbędny do optymalnego, zdrowego rozwoju.

Bajki terapeutyczne dla dzieci

Kiedy dzieci czują się bezpieczne, dostrzeżone i ukojone, wytwarzają bezpieczny styl przywiązania do opiekunów. Relacja oparta na bezpiecznej więzi pozwala dziecku czuć się na świcie jak u siebie oraz wchodzić w interakcje z innymi jako autentyczna osoba, która wie kim jest.

Takie dziecko, teraz jak i w późniejszym czasie jako osoba dorosła będzie podchodzić do świata z otwartością, ciekawością, nie będzie się bać doświadczać. Jednym z powodów, dla których bezpieczna więź przynosi tak ogromne korzyści, jest fakt, że daje ona dzieciom „bezpieczną bazę” do odkrywania świata.

Nie chodzi o to, by usuwać dziecku sprzed nóg wszelkie przeszkody, ale dzięki swojej miłości i obecności możemy wyrównać mu drogę i ułatwić radzenie sobie z pojawiającymi się trudnościami. Dzięki temu dziecko, nauczy się być obecne samo przy sobie i znajdować zdrowe sposoby na korzystanie ze wsparcia innych osób.

W trudnych chwilach jego wewnętrzna odporność emocjonalna podpowie mu, co zrobić w trudnej dla niego sytuacji. Krótko mówiąc, dziecko z bezpiecznym stylem przywiązania jest szczęśliwsze i bardziej zadowolone z życia, a ponadto łatwiej je wychować.

Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz Korepetycje matematyka Sieradz Wirtualne wycieczki Artykuły na każdy temat