Psycholog, kto to jest? Czym się zajmuje?

psycholog kim jest?

Psycholog to osoba o wykształceniu wyższym z dziedziny psychologii. Jest przygotowana do współpracy z drugą osobą, wspierania jej oraz udzieleniu pomocy psychologicznej. Psychologa możemy spotkać w wielu miejscach, np. w szkole, w szpitalu czy też w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Przebieg spotkania będzie uzależniony od różnych czynników, takich jak:

  • Miejsce spotkania;
  • Cel spotkania;
  • Konkretna specjalizacja specjalisty;

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog pracuje z ludźmi, daje im wparcie, jakiego potrzebują, motywuje ich do działania. Zajmuje się również diagnozowaniem zaburzeń psychicznych. Jego zadaniem również jest przeprowadzanie testów psychologicznych, wystawianie opinii. W jego obowiązkach nie zabraknie również prowadzenia psychoedukacji (jeśli ukończył odpowiednie studia podyplomowe).

Do obowiązków psychologa nie należy wystawianie recept, to jest odpowiedzialność psychoterapeuta. Dodatkowo psycholog nie ma odpowiedniego przeszkolenia, aby brać udział w interwencjach kryzysowych.

Kiedy możemy się udać do psychologa?

Jeśli masz problemy w szkole, powinieneś udać się do psychologa w szkole. Do takiego specjalisty możesz udać się, gdy:

  • Masz problemy w komunikacji z rówieśnikami;
  • Dręczą Cię inni uczniowie: zabierają Twoje rzeczy osobiste; zaczepiają, czy przezywają;
  • Masz uczucie, że jesteś niesprawiedliwie traktowany przez któregoś nauczyciela lub masz jakąś inną obawę związaną z nauczycielem;
  • Masz problemy w domu, doświadczasz przemocy domowej;
  • Doświadcza Cię przemoc poza terenem szkoły i domu;
  • Czujesz się samotny, zagubiony, nie możesz odnaleźć się sam w pewnych sytuacjach

Do psychologa szkolnego możesz iść w każdej chwili jeśli tego potrzebujesz, jeśli w Twojej placówce nie ma dostępu do psychologa, zgłoś się do pedagoga bądź wychowawcy, że masz potrzebę wsparcia psychologicznego.

Jeśli nie jesteś uczniem, jesteś osobą dorosłą, to są odpowiednie instytucje, które zatrudniają psychologa. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące i utrzymujące się zachowania/objawy – skontaktuj się z psychologiem. W jakiej sytuacji możesz sięgnąć po pomoc? Tak naprawdę w każdej, lecz to specjalista stwierdzi czy potrzebne są systematyczne wizyty.

  • Nadmierny stres, lęk, nerwica które wpływają negatywnie na życie;
  • Problemy w związku, w rodzicielstwie;
  • Nałóg – nadużywanie alkoholu, leków czy środków psychoaktywnych;
  • Utrata najbliższej osoby, trauma;
  • Brak energii, problemy ze snem, obniżony nastrój;
  • Poczucie braku własnej wartości, myśli samobójcze;
  • Problemy z odżywianiem, anoreksja czy bulimia;

Czego możemy się spodziewać na wizycie u psychologa?

Odwiedzając specjalistę psychologii, możemy spodziewać się wszystkiego, uzależnione to będzie od diagnozy, którą postawił lekarz. Na pewno trzeba być przygotowanym na szczerą rozmowę, która pomoże postawić diagnozę i dobrać odpowiednie wsparcie i leczenie. Będzie on szukał przyczyny problemu.

Czy trzeba mieć obawy, zapisując się do psychologa?

Niestety wiele osób boi się wizyty u psychologa i odkłada ją na bok. Ponieważ wizyta u niego nie należy do komfortowych, co jest jak najbardziej uzasadnione. W naszej głowie mamy wkodowane, że będziemy oceniani, czy osądzani. Naszą obawą również jest to, że zostaniemy postawieni przed do wyciągnięcia wniosków nad swoim zachowaniem. Jednak okazuje się, że rozmowa z obcą dla nas osobą jest dużo łatwiejsza i luźniej nam podjąć jakąś rozmowę.

Poza tym zdecydowana większość nie chce korzystać psychologa, ponieważ sądzą, że zostaną źle odebrani przez innych. Pomimo że świadomość ludzi o zapotrzebowaniu wizyt u psychologa rośnie oraz to jak ważne jest zdrowie psychiczne człowieka, jednak obawiają się złej reakcji otoczenia. Wiele osób nadal myśli, że psycholog wyjawi naszą rozmowę i problemy. Jednakże powinniśmy pamiętać, że również i jego obowiązuje tajemnica zawodowa oraz etyka.

Jakie korzyści możemy mieć, spotykając się z psychologiem?

Korzystając z pomocy odpowiedniego psychologa ( tutaj nie każdy musi nam odpowiadać, możemy zmieniać specjalistę, aż znajdziemy takiego, który okaże się dla nas najlepszym i będziemy w stanie z nim normalnie i na każdy temat porozmawiać).

Korzystając więc z pomocy odpowiedniego dla nas psychologa, możemy zyskać nie tylko rozwiązanie problemu, co przyniesie nam ulgę, ale również satysfakcję (ponieważ udało nam się przebrnąć jakąś drogę – krótszą/dłuższą – najważniejsze, że przepracowany został temat do końca).

Musimy pamiętać, że psycholog to osoba, która nie tylko przebranie z nami przez okres terapii. Przede wszystkim będzie to osoba, która cały ten czas nas wspierała, rozumiała, bez przerywania i spokojem nas wysłuchała. Okazała również empatię i ciepło, którego potrzebowaliśmy.

Terapia behawioralna co to jest ?

W jaki sposób możemy skorzystać z pomocy psychologicznej?

Najbardziej powszechnym rodzajem kontaktów z psychologiem, jest ten bezpośredni w gabinecie. Ten sposób ma największe korzyści, ponieważ mamy bezpośredni kontakt z psychologiem, jest w stanie ocenić nasz stan zdrowia po naszym zachowaniu, wyrazie twarzy. Jednak w dzisiejszych czasach technologia umożliwia nam prowadzenie spotkań za pomocą teleporady czy wideo czatu. Z takiej opcji możemy skorzystać będą chorym, bądź w sytuacji kiedy nasz stan psychiczny uniemożliwia nam wyjście z domu, bo najzwyczajniej w świecie paraliżuje nas strach.

Podsumowanie

Pamiętajmy, korzystanie z pomocy psychologicznej to żadne wstyd, a może nam uratować życie. Nie bójmy się iść i rozmawiać o naszych uczuciach, jeśli to nam sprawi ulgę, to śmiało korzystajmy! Jeśli znacie kogoś, kto potrzebuje pomocy, zaproponujcie mu pójście do specjalisty. Psycholog da nam wsparcie, okaże zrozumienie, a przede wszystkim wysłucha nas bez osądzania. Jego wykształcenie pomaga postawić diagnozę, dać wsparcie oraz wykonać swoją pracę tak, aby pacjent poczuł się lepiej bądź całkowicie pozbył się swojego problemu.