Przypadki chorób związane z psychiką coraz częściej wychodzą na światło dzienne. Przestaje to być temat tabu i ludzie wprost mówią o swoich problemach, najzwyczajniej szukając wsparcia. Zaburzenia psychiczne są diagnozowane coraz częściej niezależnie od płci, wieku, statusu materialnego czy osiągniętego wykształcenia.
Jedną z najczęściej stawianych diagnoz- jest ta związana z nerwicą. Osoba z tym zaburzeniem, odczuwa lęk i strach. Niezmiernie ważne jest tutaj wsparcie najbliższych oraz lekarzy specjalistów.
Zaburzenia psychiczne są wpisywane jako defekty zaburzające prawidłowe procesy myślowe, emocjonalne oraz powodują zmiany w zachowaniu. Odpowiednio dobrana terapia, spotkania ze specjalistami pozwala w jakimś stopniu, bądź całkowicie, osiągnąć dobrą kondycję zdrowotną
Nerwica- co to jest?
Nerwica jest to zaburzenie psychiczne – niepsychotyczne – osoba zdiagnozowana, zachowuje właściwe spojrzenie na rzeczywistość. Jest w stanie ocenić swoje przeżycia, opisać swoje uczucia. Nie czuje poważnych zaburzeń realności, w większości przypadków zachowuje się tak jak inny w jego otoczeniu. Zaburzenie oznaczane jako OCD-10 zmienił swój termin i określany jest jako zaburzenia lękowe. Zaburzenia są charakterystyczne ze względu, że osoba chora najczęściej wie i zdaję sobie sprawę ze swoich objawów, czy czasami nawet braku podstaw swojej nerwicy, jednakże przeżywa związany z nią lęk. Tutaj dzięki tej różnicy jesteśmy w stanie odróżnić nerwicę od psychozy.
Co ma wpływ na wystąpienie nerwicy u człowieka?
Wiele lat obserwacji, badań, spotykania różnych przypadków podejrzewa, że nerwica jest w jakimś stopniu genetyczna oraz dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Badanie pokazały, że przypadek matka-córka ma do 5 razy większe ryzyko zachorowania niż ogół społeczeństwa. Jednakże nie tylko geny tutaj mają wpływ na powstawanie nerwicy, a także różnego rodzaju czynniki środowiskowe, czy wydarzenia życiowe, takie jak:
- Stres;
- Przemoc domowa;
- Przemoc rówieśnicza;
- Alkoholizm w rodzinie;
- Przemoc seksualna;
- Choroby przewlekłe;
- Problemy finansowe;
- Śmierć bliskiej osoby;
Nerwicę dzielimy na kilka rodzajów
W dzisiejszych czasach nerwicę ma coraz więcej osób, u każdego jest ona z innego powodu. Ludzie, którzy zostali zdiagnozowani, starają się unikać czynników, które wywołują ten lęk. W większości przypadków zaburzenie to wiąże się z urojeniem, gdzie człowiek zdaje sobie sprawę, że nie ma ku temu faktycznych powodów. Każdy rodzaj nerwicy ma inne objawy, a najczęściej występujące to:
- Nerwica lękowa – atak paniki;
- Fobia – jest to lęk, który jasno określa sytuację, zjawisko bądź przedmiot;
- Natręctwa – obsesje (natręctwo myśli) bądź kompulsje (natręctwo czynności), np. powtarzająca się niepewności czy drzwi są zamknięte, lęk przed zarazkami i brudem;
- Nerwica neurasteniczna – jest to nerwica z objawami fizycznymi, np. zawroty głowy, kołatanie serca, problemy gastryczne.
Nerwica – objawy, które pomagają zdiagnozować jednostkę chorobową
Nerwica jak w większości przypadków, może mieć charakter przewlekły, nawracający czy też nasilający się w gorszych momentach w życiu. Aby postawić odpowiednią diagnozę, trzeba pod obserwację wziąć nie tylko psychiczne objawy, ale również fizyczne. Nie u każdego się to zdarza, ale dolegliwości psychiczne utrudniają normalne funkcjonowanie oraz mieć wpływ na wykonywanie obowiązków. Zazwyczaj oprócz problemów natury zawodowe, osoba ta odsuwa się od społeczeństwa.
- SOMATYCZNE
- Kołatanie serca;
- Drżenie mięśni;
- Przyśpieszony oddech;
- Nadmierna potliwość;
- Uderzenia gorąca;
- Bóle głowy/brzucha;
- EMOCJONALNE
- Huśtawka nastroju;
- Drażliwość;
- Irytacja;
- Napięcia wewnętrzne;
- Ataki paniki;
- Zaburzenia snu;
- Uczucie zagrożenia;
Diagnozowanie nerwicy powinno zacząć się od konsultacji lekarskiej, w celu dokładnego rozpoznania jednostki chorobowej. Najlepiej skorzystać wtedy z pomoc psychiatry. Człowiek kierujący się do specjalisty powinien dokładnie określić oraz opisać wszystkie swoje objawy, które umożliwią postawienie prawidłowej diagnozy (na podstawie kryterium rozpoznawania chorób psychicznych, które opisane są w klasyfikacji chorób i schorzeń ICD-10). Przede wszystkim najpierw osoba, która zgłosiła się do lekarza psychiatry, dostaje skierowanie na badania, w celu wykluczenia innej jednostki chorobowej oraz oceniające obecny stan zdrowia.
Nerwica ma wiele czynników, które wskazują na tę jednostkę chorobową, jednakże wiele z nich może wskazywać również na inne choroby, takie jak: zaburzenia układu krążenia, wrzody na jelitach, czy choroby neurologiczne i wiele innych.
Dodatkowo objawy, jakie towarzyszą nerwicy, najczęściej wymagają pomocy nie tylko ze strony psychiatry, a innych specjalistów. Istotne w tym wszystkim jest dobranie odpowiedniego leczenia, oraz dużych nakładów cierpliwości. Jednak warto, aby móc przezwyciężyć nerwicę i mieć lepsze samopoczucie.
Leczenie nerwicy – jak wygląda cały proces
Nerwica jest określana jako jednostka chorobowa, więc jej leczenie powinno przebiegać pod okiem specjalisty psychiatry, psychoterapeuty czy neurologa. Zanim sięgniemy po leki, warto spróbować terapii indywidualnej czy też grupowej. W zależności od tego, w jakim stanie jesteśmy i czego konkretnie potrzebujemy. Najważniejsze to dotrzeć do źródła choroby i ustalenie z chorym sposobu radzenia sobie z tą chorobą.
Możemy też podjąć się terapii lekowej, leki są dobierane do pacjenta indywidualnie. Konkretny leki, dawkowanie czy długość stosowania jest zależna od jednostki chorobowej i czasu, w jakim pacjent jest w stanie zwalczyć objawy. Jednak przepisując leki, musimy dobierać je ostrożnie, uwzględniając skutki uboczne, jakie mogą wystąpić.
Osoby mające zaburzenia lękowe, powinny zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Mogą na to wpłynąć dostarczając swojemu organizmowi odpowiednią ilość snu oraz zadbać o zdrowe odżywianie. Ważne jest również wykonanie badań pod kątem niedoboru pewnych witamin i minerałów, które mogą nasilać objawy nerwicy.