W dzisiejszym artykule dowiemy się jak zostać rodziną zastępczą oraz jaki podział jest tych rodzin. Rodzina jest najważniejszym elementem w rozwoju dzieci. Rodzice mają kluczową rolę w ich życiu, jednak zdarzają się sytuacje, w których nie wykonują lub nie są w stanie wykonywać tych zadań dobrze. W związku z tym rolę rodziców biologicznych przejmują rodzice zastępczy.
Zostanie rodziną zastępczą, co trzeba zrobić?
Jest to przede wszystkim forma opieki zastępczej. Jej zadaniem jest wychowanie rodzinne dla dzieci, które nie osiągnęły pełnoletniego wieku, gdzie rodzice biologiczni zostali pozbawieni praw rodzicielskich, bądź nie są w stanie sprawować opieki nad własnymi dziećmi. Do zadań rodziców zastępczych należy odpowiednie wychowanie i objęcie należytą opieką swoich podopiecznych. Założeniem takich rodzin zastępczych jest objęcie nieletnich opieką do czasu, aż rodzice biologiczni będą w stanie samodzielnie zająć się wychowaniem, jednak większość z tych dzieciaków zostaje w pieczy zastępczej, aż do ukończenia 18 roku życia lub do czasu usamodzielnia.
Jeśli decydujesz się na pozostanie rodziną zastępczą, nie trzeba pozostawać w związku małżeńskim. Prawo do objęcia pieczy zastępczej mają również osoby samotne. Jednak, aby uzyskać zgodę na bycie rodziną zastępczą, trzeba posiadać własnościowe mieszkanie bądź dom, które jest odpowiednio dostosowane do potrzeb podopiecznego. Kolejnym warunkiem jest posiadanie stałego źródła utrzymania.
W pierwszej kolejności do objęcia pieczy nad nieletnim mają krewni oraz osoby wskazane przez biologicznych rodziców, następnie osoby zupełnie niezwiązane z danym dzieckiem. Jeśli chcesz zostać rodzicem zastępczym, musisz ukończyć specjalny kurs, który kierowany jest przez środek adopcyjno-opiekuńczy.
Jakie warunki trzeba spełniać, aby zostać rodziną zastępczą?
Zostanie rodzicem zastępczym, nie jest takie łatwe, jakby się wydawało. Jest kilka warunków, które trzeba spełniać, aby móc pod swój dach wziąć podopiecznego.
Jak już wyżej zostało wspomniane, trzeba mieć własnościowe mieszkanie, które będzie miało odpowiednie warunki dla dziecka oraz posiadać stałe źródło utrzymania. Kolejnymi warunkami, które należałoby wymienić, nie mają mniejszego znaczenia, a również są bardzo istotne przy chęci zostania rodzicem zastępczym. Należą do nich:
- Uzyskanie zaświadczenia potwierdzający faktyczny stan zdrowia, który umożliwia sprawowanie opieki nad dzieckiem;
- Mieć pełne prawa obywatelskie i cywilne;
- Nie mieć ograniczonej władzy rodzicielskiej wobec własnych dzieci;
Wsparcie dla rodzin zastępczych
Jak wygląda rodzina zastępcza od prawnej strony?
Rodzice, którzy zostają rodziną zastępczą, są pod stałym nadzorem, w czasie gdy pod opieką mają podopiecznego. Nie posiadają jednak w pełni władzy rodzicielskiej i otrzymują środki na częściowe utrzymanie dziecka. Rodzina zastępcza jest zatwierdzona przez sąd i tylko on może taką rodzinę rozwiązać. Rodziny zastępcze dzielą się dwa rodzaje: zawodowa i niezawodowa.
Rodzaje rodzin zastępczych
Jak wyżej napisane jest, wyróżniamy dwa rodzaje rodzin zastępczych. Dzielimy je na zawodowe oraz niezawodowe. Poniżej dokładny opis, czym się charakteryzują te rodziny oraz jakie są między nimi różnice.
- Rodziny zawodowe – tutaj mamy podział na 3 grupy rodzin:
- Pogotowia rodzinne;
Do nich należy opieka nad dzieckiem krótkoterminowo, wg ustawy maksymalnie dziecko w pogotowiu rodzinnym może spędzić maksymalnie do 15 miesięcy. Jest to czas, gdzie sąd powinien ustabilizować sytuację dziecka. W pogotowiu rodzinnym jednoczenie może przebywać trójka dzieci. Osoby, które są pogotowiem rodzinnym, otrzymują wynagrodzenie oraz pieniądze na częściowe utrzymanie dziecka.
- Pogotowia wielodzietne;
Do takiej rodziny umieszcza się do 6-orga dzieci, jednak zaznaczając, że w sytuacji, gdzie rodzeństwo jest liczniejsze, wtedy zostanie ona zwiększona oraz indywidualnie sporządzona umowa. Osoby pełniące pogotowie wielodzietne otrzymuje wynagrodzenie oraz pieniądze na częściowe utrzymanie każdego z dzieci.
- Pogotowie specjalistyczne;
Są to rodziny, które pod opiekę dostają dzieci, które wymagają szczególnej opieki, ze względu na różnego rodzaju problemy, jak: wycofanie społeczne, różnego rodzaju dysfunkcje, problemy zdrowotne. W rodzinie specjalistycznej maksymalnie może przebywać jednocześnie trójka dzieci. Oni również otrzymują wynagrodzenie oraz częściowe zabezpieczenie pieniężne na utrzymanie każdego dziecka.
- Rodziny niezawodowe – są to rodziny, które dzielimy na dwie grupy
- Osoby, które są spokrewnione z dzieckiem;
Osoby, które kwalifikują się do tej grupy, to najbliższa rodzina jak dziadkowie oraz pełnoletnie rodzeństwo.
- Osoby, które nie są spokrewnione z dzieckiem
Są to osoby, które nie spełniają roli zawodowej, czyli nie otrzymują za to wynagrodzenia. Jedynie pomoc finansową, jaką otrzymują to związane z częściowym pokryciem kosztów utrzymania. W założeniu jest, aby rodziny niezawodowe podtrzymywały więzi dziecka z biologicznymi rodzicami.