Atak paniki definiowany jest jako napad silnego lęku, który może przydarzyć się każdemu. Najczęściej doświadczamy napadów z powodowanych stresem, czy sytuacją zagrożenia. Zdarza się jednak, że ataki paniki są objawem chorób.
Co to są ataki paniki?
Jest to jeden z wielu zaburzeń lękowych. Atak paniki pojawia się nagle, najczęściej trwa kilka minut. Czasami uczucie to jest tak silne, że po dojściu do siebie odczuwamy lęk przed kolejnym napadem i staramy się unikać sytuacji, które mogę być przyczyną paniki.
Jak wygląda atak paniki?
Atak paniki mogą mieć różne objawy, należą do nich zarówno fizyczne jak i emocjonalne. Poniżej najczęstsze przyczyny:
- Mocne bicie serca,
- Brak tchu, duszność;
- Przyśpieszone tętno;
- Drżenie ciała;
- Uczucie słabych nóg;
- Nadmierna potliwość;
- Uczucie gorąca lub zimna;
- Zawroty głowy;
- Nudności;
- Strach przed utratą kontroli;
- Poczucie zbliżającej się katastrofy;
- Uczucie odklejenia się od własnego ciała;
Jeśli doszło do pierwszego ataku paniki, powinno się to skonsultować ze specjalistą i prawdopodobnie podjąć leczenie, biorąc pod uwagę fakt, że może się to powtórzyć. Ataki paniki powodują zaburzenia dobrego samopoczucia oraz powodują zdezorientowanie w radzeniu sobie z sytuacją, oraz swoim stanem. Pojawiające się ataki paniki nie ułatwiają codziennego funkcjonowania.
Czy znane są przyczyny ataków paniki?
Jak wyżej wspomnieliśmy ataki pani to zaburzenia lękowe, które powtarzają się, należy leczyć. Panika rozpatrywana jest jako choroba biologiczna bądź psychologiczna. Odpowiedzi na przyczyny występowania tego zaburzenia szuka się w dziedzinach takich jak: behawiorystka, neurobiologia, neuroanatomia, czy teoria poznawcza. Przyczyny ataków paniki są różnorodne, dokładnie nieokreślone. Potencjalne przyczyny ataków paniki:
- Czynnik genetyczny – brak jednoznacznych badań potwierdzający geny na występowanie ataków. Brana pod uwagę jest historia rodzinna, jeśli u któregoś członka z rodziny występowały ataki, występuje większe prawdopodobieństwo na podatność;
- Stresy i traumatyczne wydarzenia – sytuacje silne stresujące, strata bądź traumatyczne przeżycia, mogą być przyczyną występowania ataków paniki;
- Zaburzenia lękowe – ataki paniki mogą być powiązane z innymi zaburzeniami, na przykład fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czy agorafobia;
- Nadreaktywność w układzie nerwowym – są ludzie, którzy mają bardziej nadreaktywny układ nerwowy, co może powodować częstsze występowanie ataków paniki;
Potencjalnie do wskazania występowania zaburzenia wykorzystywane są markery takie jak:
- Wzorce oddechowe;
- Zmienność rytmu serca;
- Krwi obwodowej;
- Neuroobrazowanie struktur i funkcji mózgu;
Jak leczyć ataki paniki?
Jeśli zauważyłeś u siebie, którykolwiek z wyżej wymienionych objawów należy udać się do psychologa, czy psychiatry, który potwierdzi występujące u nas zaburzenie. Jeśli potwierdzono ataki paniki, zostanie zastosowane leczenie, ponieważ jest to przypadłość nawracająca. Czas leczenia uzależniony jest od pacjenta, jego reakcji na atak, częstość występowania oraz intensywność napadów. Za leczenie się przyjmuje:
- Lekoterapię, stosuje się leki przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe;
- Psychoterapię;
- Relaks – ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga oraz inne ćwiczenia relaksacyjne, które pozwolą na obniżenie poziomu lęku i zmniejszą występowanie ataki paniki;
Psychoterapia, co to jest?
Jest to terapia, która opiera się na różnych technikach, mające na celu identyfikacji i zmianie złych emocji, myśli oraz zachowań. Są dwa rodzaje psychoterapii, które wykorzystywana jest przy leczeniu ataków paniki:
- Terapia poznawczo-behawioralna
- Terapia ekspozycyjna, która polega na stawianie pacjenta stopniowo (w wyobraźni jak i rzeczywistości) na sytuacji, które wywołują ataki paniki. Co powoduje, że pacjent uczy się oswajać z danym zdarzeniem, a nie wpadać w panikę.
Jak unikać ataków paniki, czy istnieją jakieś sposoby?
Korzystając z psychoterapii, pacjent uczy się jak zapobiegać atakom. Dodatkowo można podjąć się innych działań, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wstępowania ataków, m.in.:
- Wyzbycie się spożywania kofeiny, alkoholu oraz palenia wyrobów tytoniowych;
- Regularne ćwiczenia, które zmniejszą napięcie, poprawią nastrój oraz pomogą zmierzyć się ze stresem;
- Zdrowy tryb odżywiania;
Osoby, które nie są objęte leczeniem, narażone są na większe ryzyko myśli samobójczych. Znacznie obniża się ich jakość życia, czego przyczyną jest upośledzenie funkcjonowania społecznego.
Jeśli widzimy osobę, która może mieć atak paniki, powinniśmy zareagować. Jak pomóc takiej osobie?
- Przede wszystkim trzeba zachować spokój;
- Dowiedzieć się czego potrzebuje;
- Mówić krótko i prosto;
- Wspomóc w oddychaniu: głębokie oddychanie – liczenie do pięciu przy każdym wdechu i wydechu;
- Zapewnienie, że jest bezpieczna;
Podsumowanie
Ataki paniki w większości przypadków mają ogromny wpływ na jakość życia. Podejmując się odpowiednio dobranego leczenia, jesteśmy w stanie załagodzić przyczyny i znaleźć sposób na szybsze uporanie się z atakiem. Zaburzenia lekowe, doprowadzające do ataków paniki, mogą zaburzać nam normalne funkcjonowanie, pozbawiać nas radości życia.